Kŕmenie mačky
Mačiatko si prinesiete vo veku 9-13 týždňov. Chovateľ vám iste prezradil, čo doteraz papalo. Najjednoduchšie bude, ak budete aspoň zo začiatku v jeho stravovacích návykoch pokračovať.
Mačiatko je treba kŕmiť 4 až 5-krát denne, čo sa do šiestich mesiacov jeho života zníži na dva razy denne – ráno a večer. Ranné kŕmenie odporúčame suché – granule, môžeme ho totiž nechať tigrovi celý deň, takže si môže v prípade potreby zobnúť, pretože mačky nezvyknú zjesť celú porciu naraz. Mačky spravidla zjedia len toľko, koľko potrebujú. Sú však aj mačky, ktoré jedia, dokým vidia naložené a na tie potom treba dávať pozor, aby príliš nepribrali.
Ak chceme skúsiť niečo nové, kúpime menšie balenie, pretože sa môže stať, že nám nad tým krmivom mačka ohrnie nos. V prípade, že jedlo očuchá, odíde, vráti sa, zobne si, zasa odíde, tak je isté, že to síce nie je to pravé orechové, ale mačka to zje, keď bude naozaj hladná. Ak sa však jedla ani nedotkne a neprivonia k nemu druhý, či tretí raz, nie je tej sily, ktorá by ju prinútila zjesť to. Neodporúčame však navykať mačku na to, že keď práve nemá chuť na predložené jedlo, podávať jej hneď druhé. Mačka by si zvykla a mala by vás omotaných okolo prsta.
10 pravidiel správneho kŕmenia
- Misky, v ktorých podávame jedlo, musia byť plytké, pretože mačka nemá rada, ak musí svoj ňufáčik strkať do hlbokých nádob.
- Misky by mali byť z porcelánu alebo nerezu – jesť z plastových alebo hliníkových nádob nie je zdravé ani pre ľudí, ani pre zvieratá. Navyše sa pri kŕmení ľahko prevrátia, alebo sa kĺžu po podlahe.
- Misky musia byť vždy čisté. Nikdy nedávame ďalšiu potravu do neumytej misky, aj keby ju mačka predtým dočista vylízala. Nádobky umyté saponátom poriadne opláchneme vodou.
- Potrava by mala byť vždy čerstvo pripravená. Jedlo, ktoré uchovávame v chladničke, musíme ohriať minimálne na izbovú teplotu.
- Potrava musí byť pestrá. Mačiatko od malička zvykáme na čo najširší potravinový repertoár. Musí však obsahovať minimálne 60 % podielu živočíšnych bielkovín. Jednostranná strava vedie skôr či neskôr k zdravotným problémom. Existuje jediná výnimka, kedy sa mačky môžu kŕmiť jednostranne, ale pritom veľmi zdravo – kŕmenie surovým mäsom, posypaným doplnkovým krmivom obsahujúcim vitamíny, minerály a stopové prvky. Ako príloha – pár stebiel čerstvej trávy.
- Druh krmiva, veľkosť porcií a periodicita kŕmenia počas dňa sa riadia nielen vekom, pohlavím a zdravotným stavom mačky, ale aj ročným obdobím. V lete jedia mačky menej, a tak strava musí byť výdatnejšia.
- Vo výžive mačky, hlavne mačiatka, uprednostňujeme prirodzenú stravu. Konzervy a suché granule chápeme iba ako doplnkové krmivo.
- V jedálničku nesmú chýbať vitamíny a minerály.
- Pamätajme, že aj mačacie maškrtky musia podporovať, a nie podlamovať zdravie mačky.
- Rešpektujme prianie našej mačky jesť ďalej od ostatných mačiek, alebo na nejakom zvolenom mieste v byte.
Konzervy, granule, či varená strava?
Mačky sú tvory maškrtné a potrebujú rozmanitú stravu. Nemusíte sa obávať kombinovať všetky tri druhy krmiva. Na trhu dnes existuje široká škála kvalitných krmív za prijateľnú cenu. Vždy sa treba v prvom rade pozerať na to, či je daná konzerva či granule vhodná pre vek a aktivitu vášho miláčika. Vyvarujte sa však krmív predávaných v supermarketoch (naozaj dokáže Tesco vyrobiť kilo granúl zo sušeného bravčového mäsa za 60 korún?). Najvhodnejšie je poradiť sa s veterinárom, či predavačkami (tými znalými – po krátkom rozhovore zistíte, či sa vyzná) v chovateľských potrebách – tí vám poradia, čo by bolo pre vášho tigra najvhodnejšie.
Voda
Hlavne v prípade, keď kŕmite mačku granulami, je potrebné, aby malo stály prístup k vode. Voda by mala byť čerstvá, meniť aspoň raz denne.
Mäso – áno, či nie?
Mačka je tvor mäsožravý a jej zažívací trakt je dokonale prispôsobený pre trávenie takejto potravy. Aspoň 3-krát týždenne je vhodné mačke podávať mäso. Kŕmiť môžete mäsom hovädzím, jahňacím a kuracím – posledné dve musia byť tepelne upravené. Pre pestrosť potravy a prísun potrebných vitamínov a minerálov je vhodné podávať mačke aj iné potraviny ako sú vajcia, jogurt, syry, ryby a pod.
Mlieko – áno, či nie?
Mlieko obsahuje druh cukru – laktózu, ktorý mačka po 6. mesiaci života nie je schopná stráviť. V jej žalúdku sa totiž nachádza väčšie množstvo kyselín, ktoré mlieko zrazia, čo môže vyvolať problémy so zažívaním a hnačky. Ak vaša mačka mlieko zbožňuje, urobte jej radosť špeciálnym mliekom pre mačky, alebo zrieďte TATRA mlieko v pomere 2:1 s vodou.
Tráva
Mačka potrebuje k životu trávu, ktorá u nej vyvoláva prirodzené vyvrátenie bezoárov (tuhé hrudky chlpov požitých pri čistení srsti). Ak vaša mačka nemá prístup k tráve vonku, musíte pestovať trávu doma. V chovateľských potrebách dostanete kúpiť buď semená alebo vyrastenú trávu.
Existujú však aj náhradné riešenia v prípade, že patríte k ľuďom, ktorým vadia doma črepníky so zeleňou. Dajú sa kúpiť špeciálne pasty na rozloženie bezoárov v žalúdku.
Čo mačky musia jesť
- Hovädzie, hydinové alebo konské mäso: Mäso je najlepšie podávať surové, iba hydinové mäso je nutné prevariť z dôvodu možnej nákazy salmonelózou. Mačky potrebujú minimálne trikrát týždenne jesť surové mäso! Obsahuje všetky látky potrebné pre zdravý vývoj mačky, hlavne bielkoviny. Surové mäso vytvára pri trávení kyslé prostredie, čím zamedzuje tvorbe močových kamienkov. Podávame ho až po 48-hodinovom premrazení!
- Ľadviny a srdce: Ľadvinky v strede narežeme, necháme ich vo vode hodinu namočené a poriadne ich prepláchneme. Môžeme ich podávať surové, alebo jemne povarené, nie však príliš často, vnútornosti totiž môžu spôsobiť hnačku.
- Surové kozie mlieko: Kozie mlieko posilňuje imunitný systém a pôsobí ako prírodná prevencia proti rakovine a rôznym alergiám.
- Kondenzované nesladené mlieko TATRA, sušené kravské mlieko, Sunar: Používajú sa ako náhrada za kozie mlieko. Podávame ho najmä mačiatkam a mladým mačkám.
- Maslo šľahačková smotana, kyslá smotana, biely smotanový jogurt, kefír, vanilkový Pribináčik: Sú vynikajúcimi doplnkami jedálneho lístka mačky.
- Žĺtok: Žĺtok podávame surový alebo varený. Zlepšuje kvalitu srsti a je dobrý pri raste mačky. Je zdrojom antiinfekčného vitamínu H a hlavne železa. Môžeme ho zmiešať s troškou kondenzovaného mlieka TATRA. Mačiatka by mali dostávať žĺtok 1-2x týždenne, dospelé mačky 2-3x týždenne.
- Tavený syr: Najvhodnejší je jemný smotanový syr, neodtučnený s vysokým obsahom tukov v sušine. Nikdy nepoužívame syr s korením, údeninou alebo nivu. Mačku ním zbytočne neprekrmujeme. Spočiatku podávame menšie množstvá, aby si naň pomaly privykla, pretože môže spôsobiť hnačky.
- Tvrdý syr: Podávame klasický tvrdý syr typu ementál a nikdy nie plesňový alebo tzv. zrejúci syr. V dávkovaní postupujeme ako pri tavenom syre.
- Tráva, ovos, pšenica: Mačky ju potrebujú mať vždy k dispozícii ako doplnok každodennej stravy. Spásanie trávy je účinnou prevenciou proti bezoárom a tiež zdrojom vitamínov.
- Zelenina: Najlepšia je čerstvá strúhaná mrkva, hrášok a sladučká kukurica – surová alebo varená.
- Ovocie: Niektoré mačky majú rady banány, mandarinky, jahody, melón. Nemusíme im ich odopierať.
- Med: 1 ml tekutého medu obsahuje veľa vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Med je výborný liek, keď je mačka mierne nachladnutá a mierne kýcha a prská. Netreba to však preháňať, pretože môže mačke poškodiť zúbky.
- Hroznový cukor: Posilňuje organizmus mačky napr. po vyčerpaní pôrodom. Treba s ním však zaobchádzať veľmi opatrne, pretože vo väčšom množstve spôsobuje hnačky.
- Tuniak vo vlastnej šťave: mačke môžeme ponúknuť raz týždenne tuniaka vo vlastnej šťave.
- Rastlinný, olivový olej: Je vhodné raz za čas pokvapkať hlavne suchšie jedlo pár kvapkami oleja. Mačky uprednostňujú tučnejšiu stravu.
- Sušené droždie, pangamin a pod.: Obsahujú životne dôležité minerály a vitamíny, hlavne vápnik a vitamín B.
- Kvasnicové tablety SANAL, vitamínové tablety GIMPET, vitamínová pasta CALO-PET: Sú vynikajúce prípravky hlavne pre kotné a kojace mačky, ale i pre ostatné mačky.
- Žihľava: Sušená žihľava na rozdiel od voľne rastúcej má blahodárne účinky na intenzitu sfarbenia srsti a oka. Pravidelne ňou posýpame jedlo.
- SANGRIM-PL: Čistý prírodný produkt, ktorý dodáva chuť k jedlu, zaháňa únavu a posilňuje imunitný systém.
- Pupalkový olej: Je najbohatším zdrojom nenasýtených mastných kyselín, účinne zvyšuje obranyschopnosť organizmu a lieči poruchy osrstenia. Dospelej mačke podávame 10 kvapiek denne. Mladej mačke polovičnú dávku. Môže sa užívať aj každý druhý deň.
- Biotin: Vitamín H, pre dobrú kondíciu.
- Morské riasy: Obsahujú veľa vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Majú priaznivý vplyv na extrémne vyfarbenie srsti, zvlášť odznakov (colorpoint).
Čo mačky môžu jesť, ale s mierou!!!
- Tvaroh: Na jeho strávenie je potrebný vápnik. Tvaroh je čistá mliečna bielkovina – kazeín. Vápnik obsahuje jedine mliečne sérum, resp. srvátka, ktorú zo skysnutého mlieka vytlačíme tak, aby vznikol tvaroh. Môže sa podávať v malom množstve raz za 2 týždne. Jedlo ním jemne posypeme.
- Suché krmivo a konzervy: Sú dobrým doplnkom k strave, ale nemali by byť jej hlavnou zložkou. Misku granúl môže mať mačka popri hlavných jedlách permanentne k dispozícii. Do konzervy je dobré zamiešať žĺtok, nadrobno pokrájané srdce alebo kúsky pečienky.
- Surové ryby: Obsahujú enzým tiamináza, ktorý pri ich trávení viaže vitamín B1. Ak teda kŕmime rybami, tak len striedmo a nikdy nie surovými, ale sparenými v horúcej vode alebo uvarenými. Rozoberieme ich na malé kúsky a dôkladne prezrieme, aby mačke neuviazla v krku zatúlaná kostička. Na to treba dávať veľký pozor! Morské ryby by sme nemali podávať, pretože obsahujú veľa škodlivín zo znečistených morí a oceánov. Rybou sa nesmú vôbec kŕmiť kotné mačky, pretože aj varená obsahuje veľké množstvo vitamínového fosfátu, ktorý preniká placentou k plodom a brzdí ich rast.
- Pečeň:Mačke ju môžeme podávať, ale nie častejšie ako raz týždenne. Inak by sa mohla predávkovať vitamínom A. Vhodná je najmä kuracia pečienka, ale aj hovädzia alebo bravčová. Nikdy však nie králičia pečienka!
- Soľ: Nie je pre mačky zdravá, ale raz za týždeň jej môžeme ponúknuť potravu obsahujúcu pár kryštálikov soli. Dobré je použiť radšej morskú soľ.
- Korenie: Používame len výnimočne a len tieto korenia: mletá rasca, sušený majorán, zelerová vňať alebo nadrobno pokrájaná petržlenová vňať.
Potraviny, ktoré by nemala mačka jesť vôbec
- Bravčové mäso: Je absolútne tabu, pretože je veľmi tučné a mačka by mohla z neho dostať pásomnicu, prípadne nebezpečný vírus Aujezského choroby, ktorá je pre mačku smrteľná.
- Repný alebo trstinový cukor: mačky ho veľmi ťažko trávia a podobne ako nám ľuďom, aj mačkám spôsobuje nadváhu.
- Kravské mlieko: Zväčša vyvoláva hnačku a kŕče.
- Bielok: Je ťažko stráviteľný a naviac obsahuje látku avidín, ktorá znemožňuje vstrebávanie vitamínu H. Okrem toho práve bielok môže obsahovať zárodky toxoplazmózy.
- Šunka, údeniny, jaternice a spol.: Obsahujú veľmi veľa soli, korenia, tuku a spôsobujú žlčníkové problémy. Okrem toho šunka a údeniny obsahujú rôzne chemické aditíva, ktoré organizmus mačky nedokáže vylúčiť a ukladajú sa jej v pečeni.
- Sladkosti a čokoláda: Obsahujú biely cukor, ktorý spôsobuje nadváhu, pokazenie zúbkov a je ťažko stráviteľný. Čokoláda obsahuje tiež pre mačku nebezpečné látky, napr. theobromin, ktoré sa v jej tele hromadia a dlhodobo podávané jej môžu privodiť smrť v dôsledku otravy.
- Ryža, cestoviny, zemiaky: Obsahujú uhľohydráty, ktoré mačka len veľmi ťažko strávi a z dietetického hľadiska sú pre ňu prakticky nevyužiteľné.
- Alkohol, káva, kola a iné drogy: Spôsobujú mačke značné zažívacie ťažkosti a ničia jej pečeň, pretože sú toxické.
- Sója a sójové polotovary: Sú pre mačku ťažko stráviteľné. Preto je dobré pri kúpe komerčných krmív alebo surovín, z ktorých pripravujeme potravu skontrolovať zloženie, či neobsahuje sóju.
- Kuracie krky, hydinové kosti, rybie kosti: Pre mačku sú životne nebezpečné, pretože sa nimi môže udusiť, prípadne jej môžu perforovať črevo alebo žalúdok.
- Cesnak: Kedysi vyhľadávaný pomocník chovateľov mačiek v boji proti vnútorným parazitom je podľa najnovších výskumov pre mačku tiež nebezpečný!l
zdroj : Wikipédia