Ako vybrať druhú mačku ?
Máte doma miláčika, ktorý má byt preňúraný od zhora po spod a hy, ktoré ho doteraz spoľahlivo unavili už nejako nestačia. Behá stále za vami a myslí si, že sa s ním budete naháňať celý deň a hrať sa s ním na schovávačku. Nechápe, že sa nezmestíte pod posteľ a nemôžete sa s ním biť, lebo by ste mu mohli ublížiť. Diagnóza je teda jasná: váš tiger potrebuje tigra.
Je jedno, či máte 40-izbovú vilu, alebo len garzónku. Vaša mačka sa nudí a to nie je dobré. Ako každý tvor, aj ona potrebuje spoločnosť svojho druhu. Potrebuje niekoho, kto s ňou dokáže robiť tie veci, ktoré s vami robiť nemôže. Sú skrátka hranice, ktoré človek neprekročí (alebo sa dokážete náháňať s vašou mačkou po škrabadle?).
Niektorí ľudia namietnu: „Ale máme strašne malý byt. Kde by sa nám vošla ďalšia mačka?“ Zmestí sa. Nepotrebuje viac ako pelech, záchodík, škrabadlo a misky na papanie. A to už predsa všetko máte. Dve mačky si vystačia na priestore menšom ako je celý váš byt. Venujú sa jedna druhej, vytvoria si každodenné rituály, určia si svoje miesta a väčšinu dňa prespia. V noci vás nebudú otravovať lovením prstov. Jediným obmedzením môže byť, ak máte dvoch desaťkilových kocúrov, ktorí na vás radi spia a vy sa zobudíte na pocity dusenia.
Ako na to?
Ak máte staršie mačiatko, neexistuje nič ľahšie ako zoznamovanie dvoch mačiatok. Ani jedno ešte nemá svoje návyky vytvorené a tak si ľahko na seba zvyknú. Ak máte dospelú mačku, mali by ste si zadovážiť mačku mladšiu ako je vaša, alebo mačiatko. Na mačiatko si dospelá mačka zvykne skôr. Dospelé mačky už mávajú svoje zvyky, zatiaľ čo mačiatka sú veľmi prispôsobivé. Ak máte dospelého kocúra, je lepšie priniesť mu mačičku. Nestáva sa to síce často, ale s druhým kocúrom by mohli začať bojovať o teritórium a značkovať si revír. Aj kastrovaný kocúr sa môže cítiť novým kocúrom /hlavne ak je nekastrovaný/ ohrozený a začal by s rozprašovaním moču po svojom revíre.
Základné pravidlá výberu
- Nová mačka by mala byť mladšia ako tá vaša.
- Mala by mať podobné povahové rysy.
- Mala by byť zdravá a psychicky vyrovnaná.
- Mala by byť priateľská k iným mačkám.
Čo robiť pred príchodom novej mačky
Rozprávajte sa so svojou mačkou o novom prírastku, ktorý onedlho príde. Často vyslovujte meno druhej mačky, nech si vaša mačka zvykne na to meno. Keď potom onedlho mačku prinesiete a svojej mačke poviete, že toto je Kitty, o ktorej ste jej rozprávali, bude pre mačku jednoduchšie novú kamarátku prijať, pretože to meno už počula a nespája sa jej so zlým zážitkom.
Zdroj : wikipedia