Neviem, aké jedinečné zvieratko máte doma vy, ale pokiaľ máte mačku, tak určite viete, že mačky sa proste musia kúpať. A tiež určite viete, ako to neznášajú a čo všetko musíte spraviť, aby sa vám Vášho chlpatého maznáčika podarilo skrotiť. (Ak máte doma výnimočného jedinca, ktorý sám žiada o kúpeľ, tak tento článok nie je pre Vás ).
Kúpanie mojej mačky Alici sa vždy začína skladaním obojka, ktorý je spúšťadlom istých psycho - mačích procesov v jej mozgu, ktoré rozsvietia žiarovku s nápisom “kúpanie” a ona akoby zázrakom tuší čo presne bude nasledovať. Keď bola mladšia v tomto momente rada utekala pod posteľ, alebo na skriňu. Na miesta o ktorých vedela, že ju zachránia od kúpania, aj keď len dočasne. Odtiaľ potom určite pobavene sledovala, ako sa ju márne pokúšam vylákať na nejakú dobrotu. Preto je dôležité vykonávať isté pred kúpeľové rituály tesne pred začatím samotného kúpania najlepšie v takej miestnosti, kde nemá kam zaliezť ani kam vyskočiť. Tiež je potrebné mať napustenú vaňu, pripravené aspoň dva uteráky, mačací šampón, deku a ohrievač, pretože hľadanie uteráka po kúpaní môže spôsobiť rýchlobeh mokrej a od zimy sa trasúcej hory chlpov z kúpelne po celom byte do prvého úkrytu ktorý sa naskytne, čo vonkoncom nie je pekný pohľad, pretože mačka by mala byť po tejto pre ňu veľmi stresujúcej udalosti pekne v teple a nie niekde na skrini, alebo pod posteľou.
Keď máme mačku pripravenú v kúpeľni je potrebné ju nejak odlepiť od nás, pretože mačky sa zvyknú chytiť svojho majiteľa tak pevne, že kliešte by takéto spojenie mohli len závidieť. Alicka v tejto fáze zadrapí pazúriky o tričko (alebo iný kus oblečenia, ktorý mám v tej chvíli na sebe), a začne vydávať hrdelné zvuky typu “ráu”, ak tie nepomožu prejde k jemnému mačiatkovskému “miau” a ak nepomáha ani to nahodí pohľad a lá kocúr v čižmách (viď obrázok). Všetky podobné prejavy mačky ignorujte. Snaží sa vás obmäkčiť, prehovoriť, obkrútiť si vás okolo prsta len aby nemusela do vane. Pekne uvoľnite zachytené pazúriky, aby ste neprišli k škrabancom a šup s ňou tam. Niketoré mačky namáčanie znášajú zo stoickým kľudom pričom vás prebodávajú už nie kocúro-čižmovským pohľadom, ale naopak pohľadom plným nenávisti, iné sa mecú a kvília len čo im dojde, že vode sa nevyhnú. Alicka po “odlepení” vždy rozťahuje pršteky aj na predných aj na zadných labkách a čaká na dotyk s vodou.
Dostávame sa do bodu, kedy mačka už stojí po bruško ponorená v teplej vode. Už nemňauká, pretože načo by si mala ničiť hlasivky, keď je už mokrá. Filozofiou mačky vo vani je čo najviac namočiť svojho majiteľa, ktorý ju kúpe. Je dosť možné, že sa nechá poslušne namydliť a keď dáte vypúšťať vodu z vane pokúsi sa za vaším chrbtom o útek. Tiež je možné, že sa podobne ako pes začne otriasať a dosť veľa vody skončí na vás. Nezabudnite mačku dobre namydliť, vyhnite sa však hlave. Ušká nesmú prísť do kontaktu s vodou. Alica v poslednej dobe fázu mydlenia znáša s akýmsi skalným pokojom. Dokonca spolupracuje pri umývaní bruška a prštekov.
Predposlednou fázou kúpania je oplachovanie. Vodu nastavte vždy o čosi teplejšiu na akú ste sami zvyknutí, mačky majú teplo radi a tiež majú vyššiu teplotu tela ako človek. Pekne ju umyte od hora dole, bruško, chrbátik aj labky. Je možné namočiť si ruku a pár krát ňou prejsť po hlave mačky a tak ju troška očistiť, keďže sa nesmie namáčať. Mačky aj v tejto fáze radi utekajú z vane, tak si tú svoju vždy jednou rukou pridŕžajte a oplachujte až dovtedy kým jej kožuch prestane peniť. Alica v tejto fáze stojí na zadných a opiera sa o rám vane. Vytočená je ako paragraf a keď som chvíľku nepozorná tak sa pomaly, plíživo posúva k okraju a snaží sa vyskočiť, ešte sa jej to naštastie nikdy nepodarilo.
Poslednou fázou je “žmýkanie” a sušenie. Mačky bývajú v čase keď netečie voda o poznanie kľudnejšie, avšak predtým ako ich zabalíte do uteráka, “vyžmýkajte” ich. Prejdite rukou po kožuchu a odstránte prebytočnú vodu. Ja Alicku väčšinou vezmem do rúk a vystískam jej aj labky, pretože inak by ich začala sama otriasať a ja bývam aj bez toho dosť mokrá. “Vyžmýkanú” mačku zabaľte do uteráka a behom do vyhriatej izby. Vymeňte aspoň dva uteráky a držte ju v teple. Alicka sa krátko po okúpaní hneď začína sama lízať, zvyknem ju tiež vykefovať, tak jej rýchlejšie uschne kožúšok. Keď mačka preschne tak na polovicu, môžete ju pustiť. Alica vždy zalezie do svojho prúteného koša, kde má pelech. Naň vždy nasmerujem ohrievač a ona tam sama doschne, pričom sa v ňom líže najmenej pol hodiny, až kým ona sama neuzná za vhodné prestať. Fénovať som ju nikdy neskúšala, ona sa fénu totiž veľmi bojí a netreba jej pridávať ďaľší stres.
Zdroj: www.mycetandme.estranky.sk